Čo neviete o čínskej mene?


Táto krajina má bohatú históriu i čo sa týka platidiel. Pozrime sa teda na zaujímavosti peňazí tejto krajiny. Oficiálna čínska mena je renminbi, ktorú uvidíte aj ako Yuan. V čom je rozdiel? Renminbi je oficiálny názov používaný na označenie čínskej meny. Doslova znamená „ľudová menu“. Yuan je skutočná jednotka a najčastejšie budete počuť ľudí hovoriť práve v tejto jednotke. 

Kód meny používaný pre Yuan je CNY.  Symbol pre Yuan je ¥, rovnako ako symbol meny pre americký dolár $, britskú libru £ a euro €. Bankovky majú nominálnu hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 a  všetky sú rozdielnej veľkosti a farby https://www.dawn.sk/bankovky-z-jelenice-mince-v-tvare-pistole-a-prve-papierove-peniaze-zaujimavosti-o-cinskej-mene/. Na prednej strane všetky bankovky zobrazujú portrét predsedu Maa. V zadnej časti každej bankovky nájdeme slávne a uznávané miesta v Číne.

peníze


Na zadnej strane jednotlivých bankoviek nájdete:


  • 100 Yuan – veľká sála ľudového námestia Tiananmen

  • 50 Yuan -palác Potala Tibet

  • 20 Yuan – rieka Li a scenérie hory Karst

  • 10 Yuan – rieka Yangtze a Tri údolia

  • 5 Yuan – horské scenérie Tai Shan

  • 1 Yuan -západné jazero v Hangzhou


Renminbi sa používa iba v pevninskej Číne. Hongkong a Macao majú svoje vlastné meny, Hong Kong má ako platidlo dolár a v Macao sa platí menou Pataka.

Čínska ľudová banka (PBOC) je čínska centrálna banka. Podobne ako Federálna banka v USA a Európska centrálna banka dohliada na menovú politiku v Číne. Medzi 100 najväčšími bankami na svete má Čína prvé miesto s celkovým počtom 13, zatiaľ čo Spojené štáty sú na druhom mieste s jedenástimi. Čínske banky „Big Four“, Priemyselná a komerčná banka Číny, Čína Construction Bank, Poľnohospodárska banka Číny a Bank of China sú na vrchole zoznamu.

dolary


Do roku 2005 bol Yuan viazaný na americký dolár. Čo to znamená? Znamená to, že keď americký dolár bude kolísať v porovnaní s inými menami, či už nahor alebo nadol, hodnota jüanu by sa s ním pohybovala. Momentálne Yuan už nie je viazaný na dolár a tak sa jeho kurz odvíja od rôznych cudzích mien vrátane amerického dolára, eura, japonského jenu, britskej libry, thajského bahtu, ruského rubľa, austrálskeho dolára, kanadského dolára a singapurského dolára.

Čo neviete o čínskej mene?
4 (80%)20